Πάροχοι και κριτήρια επιλογής των wikis

Πάροχοι wikis

Για να δημιουργήσετε ένα wiki, μπορείτε να κάνετε μια αναζήτηση στο Διαδίκτυο, που θα σας δώσει την ευκαιρία να επιλέξετε αυτό που σας ταιριάζει μέσα από μια αρκετά μεγάλη ποικιλία εργαλείων.

Εμείς σας προτείνουμε τα παρακάτω:

και θα εργαστούμε στην επόμενη ενότητα με τα PBWorks. Εσείς, μπορείτε να επιλέξετε όποιο εργαλείο θέλετε, αρκεί να εξετάσετε εάν πληροί κάποια κριτήρια.

Κριτήρια ποιότητας

Έχουμε ήδη μάθει ότι υπάρχουν αρκετοί πάροχοι για τη δημιουργία ενός wiki. Ποια, όμως, είναι τα κριτήρια επιλογής ενός wiki;

Όταν πρόκειται να επιλέξουμε μία μηχανή wiki, εξετάζουμε τα εξής:

1. Ποιος είναι ο δημιουργός του εργαλείου wiki (είναι ένα μεμονωμένο πρόσωπο ή μια ομάδα; είναι κάποιος καταξιωμένος φορέας ή κάποιος άγνωστος ιδιώτης)

2. Είναι το wiki ένα δωρεάν λογισμικό και open source ή πρέπει να αγοράσουμε άδεια για αυτό;

3. Ποιος χρησιμοποιεί αυτό το εργαλείο; Μια καλή μηχανή wiki είναι πιθανό να έχει μια μεγάλη ομάδα υπαρχόντων χρηστών. Αυτό είναι χρήσιμο στην περίπτωση όπου χρειασθείτε υποστήριξη ή έχετε ερωτήσεις για τη λειτουργία του. Όλα τα δημοφιλή, ανάμεσα στους χρήστες, εργαλεία έχουν δημιουργήσει περισσότερες από μια κοινότητες χρηστών, που μπορεί να σας φανεί χρήσιμη σε πολλές περιπτώσεις.

4. Ποια είναι τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα του. Είναι εύχρηστο ώς προς:

• Το εύκολο ανέβασμα (upload) αρχείων
  • Τις επιλογές αναζήτησης
  • Τον δείκτη των στοιχείων περιεχομένων (content items)
  • Τις συζητήσεις
  • Το ανέβασμα και ενσωμάτωση εικόνων

5. Την πολυγλωσσική υποστήριξη (υποστηρίζει τα ελληνικά;)

6. Ευκολία Χρήσης: Η ιδανική περίπτωση είναι όταν ο χρήστης μπορεί να μάθει να χρησιμοποιεί το wiki εργαλείο μέσα σε μερικά λεπτά, ακόμα και όταν πρόκειται για μαθητές μικρής ηλικίας, εφόσον μπορούν να εντοπίσουν τα γράμματα σε ένα πληκτρολόγιο.

7. Εμφάνιση: Είναι επιθυμητή η δυνατότητα εύκολης αναζήτησης μέσα στο wiki και πιθανώς η προσαρμογή της συνολικής εμφάνισης του wiki.

8. Κόστος: Υπάρχει πλήθος από ελεύθερα-δωρεάν wiki εργαλεία στο διαδίκτυο. Τα περισσότερα χρηματοδοτούνται βάζοντας τις διαφημίσεις που εμφανίζονται στο wiki σας. Αυτό μπορεί να αποδειχθεί πολύ αποπροσανατολιστικό ή ακόμα και ανάρμοστο για μαθητές που μπορούν αναπόφευκτα να πάνε στα προκλητικά links.

9. Ασφάλεια: Υπάρχει δυνατότητα προστασίας συγκεκριμένων σελίδων από αλλαγές; Υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης του wiki για ιδιωτική χρήση (μόνο τα μέλη του wiki να έχουν πρόσβαση και δυνατότητα τροποποίησης του wiki). Υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης του wiki για προστατευμένη χρήση (ανοιχτό στο κοινό για ανάγνωση αλλά μόνο τα μέλη του wiki έχουν δυνατότητα τροποποίησης του ).