Wikis ή blogs;

Τα ιστολόγια σε σύγκριση με τα wikis

Το ιστολόγιο (blog) είναι ένα εύχρηστο εργαλείο που επιτρέπει τη δημιουργία προσωπικών ιστοσελίδων και αποτελεί ένα διαδραστικό online μέσο διδασκαλίας και μάθησης. Τα ιστολόγια είναι κατάλληλα για δημοσιογραφική χρήση, για δημιουργική αυτοέκφραση και για ανατροφοδότηση. Όπως και τα wikis, διευκολύνουν τη συνεργασία μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών αλλά και μεταξύ του σχολείου και της παγκόσμιας κοινότητας, εφόσον αποτελούν ένα «άνοιγμα» του σχολείου στον κόσμο.

Υπάρχουν, όμως κάποιες διαφορές μεταξύ των wikis και των ιστολογίων, που μπορούν να συνοψιστούν στα εξής:
  • Οι δημοσιεύσεις στα ιστολόγια είναι κυρίως χρονολογικές και οι τελευταίες αναρτήσεις είναι πάντα στην πρώτη σελίδα. Η οργάνωση της ύλης στα wikis είναι πιο δυναμική, καθώς επιτρέπουν στους χρήστες να οργανώσουν την πληροφορία με τον τρόπο που επιθυμούν και να σχεδιάσουν τη δομή της συνεργασίας και του υλικού τους με βάση τις προτιμήσεις τους,
  • Επιπλέον, τα ιστολόγια τα διαχειρίζεται ένα συνήθως άτομο, που έχει την ευθύνη για το περιεχόμενο και τη δομή. Στα wikis η ευθύνη είναι ίδια ανάμεσα στους χρήστες που έχουν δικαιώματα διαχειριστή.
  • Τέλος, τις ανακοινώσεις στα ιστολόγια δεν μπορούν να τις επεξεργαστούν όλοι οι χρήστες, σε αντίθεση με το περιεχόμενο των wikis, το οποίο όλοι μπορούν να το αναδιαμορφώσουν ανά πάσα στιγμή.