Wikis - Πλαίσιο ή περιεχόμενο;

…βασιζόμαστε στο αξίωμα ότι το ουσιαστικό νόημα αναδύεται από τη σχέση περιεχομένου και του πλαισίου μέσα στο οποίο αυτό παρέχεται. Το πλαίσιο είναι, τελικά, αυτό που δίνει το νόημα στο περιεχόμενο ” Johnson, 2002

Σύμφωνα με τις αρχές της συγκειμενικής θεωρίας μάθησης, ο ρόλος του εκπαιδευτή δεν είναι να παρέχει γνώσεις αλλά να διαμορφώνει στο πλαίσιο μέσα στο οποίο μπορεί ο μαθητής να ανακαλύψει και να προσλάβει τη γνώση. Ταυτόχρονα, θα πρέπει να εξασφαλίζει ότι η γνώση αυτή δεν θα είναι μια στείρα, ακαδημαϊκή γνώση αλλά θα ανταποκρίνεται σε πραγματικές καταστάσεις και θα βοηθάει τους μαθητές να επιλύουν προβλήματα και να αντιμετωπίζουν καταστάσεις της καθημερινής ζωής.
Τα wikis παρέχουν ένα περιβάλλον μέσα στο οποίο μπορεί να αναπτυχθεί η συγκειμενική διδασκαλία και μάθηση. Ο εκπαιδευτικός μπορεί να χρησιμοποιήσει το wiki σε αυτή την κατεύθυνση:
  • Θέτοντας τον σκοπό της λειτουργίας του wiki
  • Ξεκαθαρίζοντας τους στόχους λειτουργίας του
  • Σχεδιάζοντας ένα πλούσιο σε ερεθίσματα περιβάλλον
  • Προετοιμάζοντας τους μαθητές για να λειτουργήσουν σε αυτό
  • Προωθώντας τη συνεργατική μάθηση

Οι μαθητές θα πρέπει να κατανοούν το θέμα και τη σχέση του με την καθημερινότητά τους, να μπορούν να κάνουν επιλογές και να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες και ευθύνες, αλλά και να μπορούν να αναζητήσουν μόνοι τους τη γνώση και να εξάγουν τα δικά τους συμπεράσματα.

Αν θα θέλαμε να συνοψίσουμε όλα τα παραπάνω σε μια σειρά από ενέργειες, θα λέγαμε ότι οι μαθητές θα πρέπει: ενεργά να επιλέγουν, να ταξινομούν, να οργανώνουν, να σχεδιάζουν, να ρωτούν, να παίρνουν απαντήσεις, να έχουν αυτοψία και να αντιλαμβάνονται τη σχέση της ακαδημαϊκής γνώσης με την καθημερινότητά τους.