Το Google+ / Hangouts στην εκπαίδευση

Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω τα  Google Plus στην εκπαίδευση?

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να χρησιμοποιήσετε το Google+ στην εκπαίδευση. Εμείς σας προτείνουμε κάποιους από αυτούς:

1. Επικοινωνία

Μια βασική λειτουργία του Google+ είναι η δυνατότητα επικοινωνίας που παρέχει στους χρήστες. Η επικοινωνία μέσω αυτής της υπηρεσίας έχει περισσότερα πλεονεκτήματα από αυτή που παρέχουν άλλα WEB 2.0 εργαλεία, όπως για παράδειγμα τα Blogs.

Η επικοινωνία μέσω των blogs είναι περιορισμένη, υπό την έννοια ότι αφορά 2 συνήθως χρήστες (αυτόν που αναρτά κάποιο περιεχόμενο και αυτόν που κάνει κάποια σχόλια σε αυτό) και διότι δεν δίνει ελευθερία για μια πιο δυναμική επικοινωνία (γιατί περιορίζεται στη ροή των σχολίων). Το Google+ παρέχει τη δυνατότητα για επικοινωνία με μαθητές και γονείς σε πολλά επίπεδα, όπως αυτό της ανταπόκρισης και κάποιο υλικό, του διαμοιρασμού tests, της υποστήριξης φόρουμ για ερωτήσεις κ.ά.

2. Διαχείριση της μάθησης.

Ο λογαριασμός στη Google δίνει τη δυνατότητα για ένα πλήρες portfolio. Έτσι, υπάρχει πρόσβαση σε ημερολόγιο, στα Google Docs και φυσικά στο Google+. Ο συνδυασμός όλων αυτών των υπηρεσιών καθιστά τη Google εύχρηστη (ακόμη και από πλατφόρμες όπως το Moodle), κυρίως σε ό,τι αφορά τη μη τυπική μάθηση για διαμοιρασμό υλικού, συνεργατικές δραστηριότητες, ημερολόγιο ανάρτησης σημαντικών ημερομηνιών κ.λπ.

3. Πλήρης συνεργασία

Εκτός από την επικοινωνία και τη διαχείριση κάποιων προγραμμάτων, η Google μπορεί να υποστηρίξει πλήρη συνεργασία. Μέσω κάποιας στρατηγικής, μπορεί να αναπτυχθούν projects αλλά και άλλες μορφές συνεργατικής μάθησης, εστιασμένα σε δομημένες δραστηριότητες. Για παράδειγμα, οι κύκλοι του Google+ μπορούν θαυμάσια να υποστηρίξουν μια εκπαιδευτική μέθοδο όπως τη jigsaw.

Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω τα Google Plus στην εκπαίδευση?

• Μπορείτε να δημιουργήσετε μια Google+ σελίδα και να τη συνδέσετε με την Ιστοσελίδα ή το Ιστολόγιο του σχολείου σας.
• Μπορείτε να διοργανώσετε ένα Google+ γεγονός για το σχολείο, όπως μια βραδιά ποίησης ή μια μουσική παράσταση.
• Μπορείτε να ενθαρρύνετε κύκλους μελέτης στο Google+ για τις εξετάσεις.
• Μπορείτε συνεργατικά να δείτε και να σχολιάσετε κάποιο υλίκό στο YouTube με τη χρήση των Google+ Hangouts.
• Μπορείτε να αναπτύξετε ένα project.