Αντί επιλόγου...

Γιατί κοινωνικά δίκτυα;

Γιατί είναι ο τρόπος με τον οποίο επικοινωνούν και εκφράζονται οι νέοι σήμερα. Από την εμπειρία μας στην αξιοποίηση των κοινωνικών δικτύων σε προτάσεις διδασκαλίας, μπορούμε να σας εγγυηθούμε το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή των μαθητών σας.

Ενδεικτικά παραθέτουμε την πυραμίδα με τα τι αναζητούν οι γενιές online, όπου είναι φανερό ότι η πλειοψηφία των εφήβων συμμετέχει ενεργά στα κοινωνικά δίκτυα, σε εντίθεση με τους ενήλικες που δεν τα χρησιμοποιούν στον ίδιο βαθμό.

Αν πάλι θεωρείτε ότι τα κοινωνικά δίκτυα έχουν κινδύνους, τότε δεν έχετε παρά να διαβάσετε τι γράφει για τους κινδύνους ενός μολυβιού ο Doug Johnson:

Θα απαγορεύατε ένα μολύβι; Για σκεφτείτε το….

• Ένας μαθητής μπορεί να βγάλει το μάτι ενός άλλου μαθητή χρησιμοποιώντας το.
  • Ένας μαθητής μπορεί να γράψει μια άσχημη λέξη με αυτό. Μπορεί, επίσης, να γράψει ένα παρενοχλητικό μήνυμα και να το δώσει σε κάποιον άλλο.
  • Μπορεί κάποιος να έχει ένα μηχανικό μολύβι και να νιώσει ο διπλανός του άσχημα γιατί έχει ένα απλό ξύλινο.
  • Οι μαθητές μπορούν να ζωγραφίζουν ή να μουτζουρώνουν με αυτό, αντί να γράφουν τις εργασίες τους.
Συνεπώς, όλα είναι θέμα χρήσης. Τα κοινωνικά δίκτυα μπορούν τόσο να βλάψουν όσο και να ωφελήσουν, αρκεί εμείς και οι μαθητές μας να γνωρίζουμε πώς να τα χρησιμοποιήσουμε σωστά.

Μετά από όλα αυτά, εσείς τι λέτε; θα χρησιμοποιήσετε τα κοινωνικά δίκτυα στη διδασκαλία σας;