Το LinkedIn στην εκπαίδευση

Το LinkedIn στην εκπαίδευση;

Λαμβάνοντας υπόψη τα εξαιρετικά οφέλη που παρέχει η επαφή με επαγγελματίες όλων των ειδικοτήτων που βρίσκονται ήδη ως μέλη στο LinkedIn, καλό είναι η συγκεκριμένη πλατφόρμα να χρησιμοποιηθεί όσο το δυνατόν συντομότερα από προπτυχιακούς φοιτητές που στόχο έχουν την εύρεση εργασίας, από σπουδαστές, αλλά και από μαθητές επαγγελματικών λυκείων.

Είναι κρίμα που οι σπουδαστές και μαθητές των επαγγελματικών λυκείων να απασχολούνται με το LinkedIn ελάχιστο χρόνο σε σχέση με αυτόν που αφιερώνουν στα υπόλοιπα διάσημα κοινωνικά δίκτυα που τους προσφέρουν συχνά μόνο διασκέδαση.

• Συγκεκριμένα οι φοιτητές (προπτυχιακοί/μεταπτυχιακοί) μπορούν σαν μέλη της κοινότητας του LinkedIn να λαμβάνουν με email ειδοποιήσεις για δουλειές που τους αφορούν ανάλογα πάντα με το προφίλ που έχουν δημιουργήσει.

• Η φοιτητική κοινότητα έχει τη δυνατότητα να βρει οποιαδήποτε ειδικότητα επαγγελματία επιθυμεί και φαντάζεται μέσα στο LinkedIn και φυσικά σαν κοινωνικό δίκτυο που είναι προσφέρει σύνδεση με άλλους χρήστες είτε φίλους, συναδέλφους, συμμαθητές ακόμα και συγγενείς!

• Ο μαθητής/σπουδαστής/φοιτητής μπορεί να διεξάγει έρευνα αγοράς στις εταιρίες που τον αφορούν και να επικοινωνήσει μαζί τους για μελλοντική συνεργασία. Μπορεί να λάβει πληροφορίες για το προφίλ της εταιρίας, τον τρόπο πρόσληψης, τα απαιτούμενα προσόντα και φυσικά αποτελεί για τον κάθε φοιτητή συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με κάποιον άλλο που βρίσκεται εκτός κοινότητας.

• Σημαντικό πλεονέκτημα είναι η συλλογή συστάσεων από άλλους χρήστες ή εταιρίες γεγονός που αυξάνει την επισκεψιμότητα του προφίλ ενός φοιτητή αλλά και τις προτάσεις για επαγγελματικές συνεργασίες. Πρέπει κανείς να προσπαθεί να έχει αρκετές συστάσεις και καλές για να πετύχει το καλύτερο αποτέλεσμα.

• Τέλος, υπάρχει η δυνατότητα εύρεσης εργασίας όχι μόνο στο πλαίσιο της χώρας διαμονής αλλά και σε άλλες χώρες του εξωτερικού μαζεύοντας πληροφορίες για την εκάστοτε θέση φυσικά μέσα από το LinkedIn.

Το κοινωνικό δίκτυο LinkedIn δεν μπορεί να ενταχθεί σαν εκπαιδευτική δραστηριότητα σε κάποιο εκπαιδευτικό σενάριο, μπορεί όμως να αξιοποιηθεί στο πλαίσιο του επαγγελματικού προσανατολισμού των μαθητών.

Επίσης, στα επαγγελματικά λύκεια, στα ΙΕΚ και στα Ανώτατα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα καλό είναι οι εκπαιδευτικοί να προτρέπουν τους μαθητές/φοιτητές τους κυρίως στο τελευταίο έτος πριν αποφοιτήσουν να αρχίσουν να διαμορφώνουν το προφίλ τους σε μια τέτοια κοινότητα επαγγελματιών.

Διαφορετικά οι εν δυνάμει απόφοιτοι δεν θα μπορούσαν να έχουν πρόσβαση σε τόσες θέσεις εργασίας και ίσως σε τόσους διαφορετικούς επαγγελματίες.