Το Twitter στην εκπαίδευση

Μπορούμε να αξιοποιήσουμε το Twitter στην εκπαίδευση;

Το Twitter μπορεί να αξιοποιηθεί με πολλούς τρόπους στην εκπαίδευση, εφόσον με το συγκεκριμένο εργαλείο μπορούμε να δημιουργήσουμε έναν λογαριασμό για το σχολείο στο οποίο ανήκουμε και να ενημερώνουμε με τα τελευταία νέα το σύνολο των μαθητών, των εκπαιδευτικών, των γονιών, του προσωπικού κ.λπ.

Παρόμοια διαδικασία μπορούμε να ακολουθήσουμε και για την τάξη μας, γιατί μας δίνεται η δυνατότητα να διασυνδεθούμε με αντίστοιχες τάξεις σε όλο τον κόσμο, να ανταλλάξουμε τα νέα μας, να διαμοιραστούμε ένα γεγονός, μια ιδέα ακόμα και να συνεργαστούμε στο πλαίσιο ενός project.

Αυτή η διαδικασία φέρνει τους μαθητές κοντά, τους βοηθά να κατανοούν τη διαφορετικότητα, να μαθαίνουν να συνεργάζονται και να εξελίσσονται σε μέλη μιας παγκόσμιας κοινότητας.

Ταυτόχρονα, η χρήση του Twitter μέσα στη σχολική τάξη ενισχύει την ενημέρωση της ομάδας και την ανταλλαγή πληροφορίας “on time” με αποτέλεσμα να δημιουργούνται νέα κίνητρα και νέες ευκαιρίες για μάθηση.

Για παράδειγμα κατά την επίσκεψή τους οι μαθητές σε ένα αρχαιολογικό χώρο, μπορούν μέσω ενός tweet που θα κάνουν να αναφέρουν τη δεδομένη στιγμή της ξενάγησης κάτι που τους εντυπωσιάζει, που θέλουν ίσως να σχολιάσουν ή ακόμα και να μοιραστούν με συμμαθητές τους που πιθανόν λείπουν εκείνη τη μέρα.

Στο πλαίσιο της σχολικής κοινότητας, σκόπιμη θεωρείται η χρήση του Twitter για να έλθουν σε επαφή εκτός από τους μαθητές και οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί μεταξύ τους με σκοπό να ανταλλάξουν σχέδια μαθήματος, απόψεις για θέματα παιδαγωγικής και εκπαίδευσης.

Η διασύνδεση μάλιστα των εκπαιδευτικών από όλο τον κόσμο αναπτύσσει νέα δυναμική στο έργο του δασκάλου γιατί συναντώνται με αυτό τον τρόπο νέες ιδέες μέσα από διαφορετικές κουλτούρες και πολιτισμούς.