Το Facebook στην εκπαίδευση

Μπορεί το Facebook να αξιοποιηθεί στην εκπαίδευση;

Αν αναρωτιέστε για το πώς θα χρησιμοποιήσετε το Facebook στην εκπαίδευση, διαβάστε κάποιες από τις ιδέες που σας δίνουμε:

• Ανοίξτε μια σελίδα στο Facebook για το σχολείο σας και συνδέστε τη με την ιστοσελίδα του σχολείου σας. Με αυτό τον τρόπο θα μαθαίνουν όλοι γρήγορα και εύκολα τα νέα του σχολείου, ακόμη και λεπτομέρειες που δεν θα τις αναρτούσατε στην ιστοσελίδα της σχολικής σας μονάδας.

• Οργανώστε στο Facebook ένα γεγονός (Event) για κάποια σχολική εκδήλωση, όπως μια βραδιά ποίησης, την εκδήλωση αποφοίτησης, την επίσκεψη κάποιου συνεργαζόμενου σχολείου κλπ.

• Αξιοποιήστε τα παιχνίδια του Facebook για να διδάξετε κάποιες διδακτικές ενότητες. Για παράδειγμα, κάποια παιχνίδια ασκούν τους μαθητές στους υπολογισμούς ή στην οργάνωση της εργασίας, ενώ ταυτόχρονα προωθούν τη συνεργασία.

• Ενθαρρύνετε τους μαθητές να δημιουργήσουν ομάδες μελέτης, ή ομάδες που θα συνεργάζονται μέσω του Facebook για κάποιο project. Μπορείτε να αξιοποιήστε τη δυνατότητα δημιουργίας ομάδων στο Facebook και για άλλες μαθησιακές δραστηριότητες, όπως είναι το παιχνίδι ρόλων. Αν, δηλαδή, έχετε σχεδιάσει ένα σενάριο που προϋποθέτει ύπαρξη μιας ομάδας ή κοινότητας ανθρώπων, αυτό μπορεί θαυμάσια να υποστηριχθεί σε μια διαδικτυακή κοινότητα στο Facebook.

• Μπορείτε να δημιουργήσετε μια ομάδα στο Facebook για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας. Συχνά, τα διαλλείματα δεν είναι αρκετά για να βρεθούν όλοι οι εκπαιδευτικοί μαζί και να συζητήσουν τα τυχόν προβλήματα ή θέματα που προκύπτουν. Οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν σε μια τάξη, ή και σε ολόκληρο το σχολείο, μπορούν να συζητούν και να ανταλλάσουν εύκολα και γρήγορα απόψεις μέσω των ομάδων του Facebook.

•   Χρησιμοποιήστε το Facebook για την οργάνωση κάποιων διαδικτυακών μαθημάτων. Μπορείτε να αναρτήσετε υλικό (κείμενα, φωτογραφίες, βίντεο κλπ) και να ζητήσετε από τους μαθητές σας να το διαβάσουν, να κάνουν σχόλια, να ανεβάσουν οι ίδιοι τις εργασίες τους εκεί κλπ.

Πιστεύετε ότι χρειάζεστε περισσότερες ιδέες; αν ναι, τότε δεν έχετε παρά να επισκεφτείτε τη σελίδα που σας προτείνουμε και να βρείτε 100  ιδέες για τη χρήση του Facebook στην εκπαίδευση!