Η χρήση του Facebook

Τι μπορεί να κάνει κάποιος στο Facebook

Δημιουργία προφίλ

Στο Facebook οι χρήστες δημιουργούν μια σελίδα του προφίλ τους, στην οποία φαίνονται οι φίλοι και οι ομάδες στις οποίες ανήκουν. Στο προφίλ του κάθε χρήστης μπορεί να δημοσιεύσει τις πληροφορίες που ο ίδιος επιθυμεί για τον εαυτό του, για την κατάστασή του, για τους φίλους του, φωτογραφίες, σημειώσεις, ομάδες του Facebook στις οποίες ανήκει κ.ά. Αν ο χρήστης δεν θέλει να βλέπουν όλοι όσα δημοσιεύει, τότε μπορεί να καλέσει συγκεκριμένα άτομα μόνο.

Σύγχρονη επικοινωνία

Για μια σύγχρονη τηλεδιάσκεψη ή για chat με επιλεγμένους γνωστούς και φίλους το Facebook έχει ενσωματώσει τις αντίστοιχες λειτουργίες του Skype.

Οι χρήστες μπορούν να επιλέξουν να γίνουν οπαδοί κάποιων άλλων χρηστών (όπως των ηθοποιών ή πολιτικών), ταινιών, μουσικής, οργανισμών και ενώσεων. Υπάρχουν πολλά applications διαθέσιμα για το προφίλ των χρηστών, όπως οι στενοί φίλοι, η οικογένεια, παιχνίδια, χάρτης για να καταχωρούνται οι τοποθεσίες στις οποίες ταξιδεύει ο χρήστης κλπ. Αυτές οι λειτουργίες έχουν δημιουργηθεί από άτομα εκτός της ομάδας του Facebook που αναπτύσσουν τέτοιες εφαρμογές.

Αναζήτηση φίλων

Μέσω του Facebook οι χρήστες μπορούν να αναζητήσουν φίλους και γνωστούς, χρησιμοποιώντας πληροφορίες, όπως η διεύθυνση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, το σχολείο, το πανεπιστήμιο ή απλώς με το όνομά τους.

Αν βρουν αυτούς που θέλουν μπορούν να αποστείλουν μήνυμα για να γίνουν φίλοι μέσω του Facebook, κάτι που σημαίνει ότι οι προστιθέμενοι φίλοι θα έχουν πρόσβαση στο προφίλ του χρήστη που τους κάλεσε και το αντίστροφο.

Αν κάποιος θέλει να στείλει ένα προσωπικό μήνυμα σε κάποιον, μπορεί να το κάνει με τη λειτουργία «αποστολής μηνύματος», που λειτουργεί σαν ένα είδος ηλ. ταχυδρομείου.
Ανάρτηση φωτογραφιών - βίντεο

Μια από τις πιο δημοφιλείς λειτουργίες του Facebook είναι η δυνατότητα ανάρτησης φωτογραφιών σε έναν χώρο χωρίς περιορισμούς χωρητικότητας. Και αυτή η λειτουργία μπορεί να τεθεί υπό τους περιοριστικούς όρους που θέτει κάθε χρήστης, ο οποίος επιλέγει αν θέλει να είναι ορατές αυτές οι φωτογραφίες και από ποιους. Συνήθως, οι περισσότεροι χρήστες δημοσιεύουν φωτογραφίες από το κινητό τους τηλέφωνο, αλλά υπάρχει η δυνατότητα ανάρτησης από κάμερα ή από τον σκληρό δίσκο του υπολογιστή κάθε χρήστη.

Σχόλια

Οι χρήστες αναρτούν, επίσης, βίντεο και άλλα αρχεία τα οποία θέλουν να μοιραστούν με τους χρήστες με τους οποίους είναι συνδεδεμένοι. Οι άλλοι χρήστες επιλέγουν να αφήσουν τα σχόλιά τους ή να επιλέξουν ότι κάτι τους αρέσει. Τα σχόλια αυτά είναι δημόσια, άρα ορατά και από τους άλλους χρήστες.

Δημιουργία ομάδων

Οι ομάδες στο Facebook δημιουργούνται για διάφορους λόγους, όπως για παράδειγμα τα κοινά ενδιαφέροντα κάποιων ανθρώπων, ή το σχολείο αποφοίτησής τους. Οι ομάδες είναι είτε δημόσιες είτε ιδιωτικές, δηλαδή μπορούν να είναι είτε διαθέσιμες για όλους είτε διαθέσιμες μόνο σε όσους επιλέγουν οι χρήστες που δημιουργούν αυτές τις ομάδες. Μια άλλη λειτουργία με παρόμοιους περιορισμούς είναι οι εκδηλώσεις, όπου μια ομάδα χρηστών μπορούν να διοργανώσουν πάρτι, συγκεντρώσεις ή άλλα παρόμοια. Αν κάποιος επιλέξει να δημιουργήσει ένα προφίλ μέσα σε μια ομάδα, απευθείας αποδέχεται το γεγονός ότι όλοι σε αυτή την ομάδα μπορούν να δουν τις πληροφορίες που έχει αναρτήσει στο προφίλ του.

Παιχνίδια

Το Facebook προσφέρει τη δυνατότητανα παίξετε παιχνίδια μαζί με τις επαφές σας. Μέσα από μια πλούσια ποικιλία online παιχνιδιών μπορεί ο χρήστης να επιλέξει με ποιους θέλει να παίξει στέλνοντας σχετική πρόσκληση.

Γενικά το Facebook προσφέρει ένα πλήθος επιλογών στους χρήστες του, που διαρκώς ανανεώνεται για να ανταποκριθεί στο πλήθος των ενδιαφερόντων τους. Έτσι, η κοινότητα του Facebook είναι διαρκώς ενεργή!